Aktualności

Ivana Dobrakovová „Pod słońcem Turynu” | spotkanie autorskie

31.05.2023

15 czerwca 2023 Konsul Honorowy Republiki Słowacji w Polsce Maciej Kaczmarski, Instytut Słowacki, Wydawnictwo Książkowe Klimaty i Wrocławski Dom Literatury zapraszają na spotkanie ze słowacką pisarką Ivaną Dobrakovovą wokół książki Pod słońcem Turynu.

Tak o książce pisze Weronika Gogola: „Akcja powieści Ivany Dobrakovovej rozgrywa się w Turynie, nazywanym miastem satanistów i egzorcystów. „Słońce Turynu” jest przewrotne: główna bohaterka porusza się raczej w strefie cienia – miota się pomiędzy obowiązkami matki i żony, jest zawieszoną między różnymi tożsamościami wielokrotną emigrantką szukającą w rzeczywistości dogodnej szczeliny, pęknięcia, w które mogłaby uciec. To właśnie w takiej szczelinie rodzi się tęsknota za ekstremum, pokusa przekraczania granic – przede wszystkim moralnych i cielesnych. Zdecydowanie jednak pojemniejsza okazuje się kwestia zasięgu zła – pytanie o to, czy zło jest dziedziczne, czy czeka na odpowiednie warunki, żeby zakiełkować.”

Rozmowę poprowadzi Agnieszka Kołodyńska, a przetłumaczy Michał Wirchniański. Podczas spotkania będzie można kupić książki autorki.

📌 Czas: czwartek 15 czerwca, godz. 19.00
📌 Miejsce: Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

📺 Spotkanie będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wydawnictwa Książkowe Klimaty, Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

O autorce:

Ivana Dobrakovová (ur. 1982) jest słowacką pisarką. Ukończyła translatorykę na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Zadebiutowała zbiorem opowiadań Prvá smrť v rodine (Pierwsza śmierć w rodzinie, 2009), który trafił do finału konkursu Anasoft Litera i zdobył prestiżową nagrodę im. Jana Johanidesa dla autorów, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój słowackiej prozy. Laureatka konkursu literackiego na opowiadanie Poviedka 2008 za Žiť s Petrom (Żyć z Piotrem), w Polsce opublikowanego w czasopiśmie „Tekstualia“ nr 4(19), 2009. W 2013 roku ukazał się jej najnowszy zbiór opowiadań zatytułowany TOXO. Tłumaczy z francuskiego i włoskiego. Mieszka w Turynie.