Aktualności

„Trzy życia Ireny Gelblum” – spotkanie z Remigiuszem Grzelą

12.06.2023

21 czerwca o godz. 19.00 Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Bellona zapraszają na spotkanie z Remigiuszem Grzelą i premierę najnowszej książki autora pod tytułem Trzy życia Ireny Gelblum. Rozmowę poprowadzi Dawid Szkoła.

„Jest to dzieło ocalenia czy też ratunku – mówiąc słowami autora »bunt przeciw wymazaniu« – mające na celu odzyskanie tego, co mogło zostać łatwo utracone” pisze o książce Norman Davies, a Katarzyna Bonda dodaje: „Fascynujący portret. Trzyma w napięciu niczym thriller. Nikt w tym kraju nie pisze o kobietach jak Remigiusz Grzela: z poetycką czułością i wnikliwością rasowego śledczego”.

📌 Czas: środa 21 czerwca, godz. 19.00
📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Spotkanie będzie również transmitowane – na kanałach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i Klubu Proza.

Zapraszamy na dyskusję o literaturze, pamięci i fikcji, w którą łatwiej uwierzyć niż w prawdę.

📚 O książce:
Są takie życiorysy, w których nic się nie zgadza. Fikcja miesza się z prawdą i ta ostatnia z czasem się zaciera. Bywa, że w końcu łatwiej uwierzyć w fikcję niż w prawdę. Lata mijają, świadkowie odchodzą, fakty się gubią i pozostają jedynie fragmenty opowieści. A opowieść jest zawsze prawdziwa. Minęło dziesięć lat, odkąd Remigiusz Grzela wyruszył w biograficzną podróż z Ireną Gelblum: łączniczką Żydowskiej Organizacji Bojowej w getcie warszawskim, członkinią Mścicieli, którzy tuż po wojnie odpłacali Niemcom za Holokaust, krótko mieszkanką Palestyny, dziennikarką, która wróciła do komunistycznej Polski, by ją opuścić w efekcie antysemickiej nagonki w 1968 roku, wreszcie poetką i tłumaczką literatury polskiej we Włoszech, skąd z powrotem przyjechała do kraju urodzenia, aby w nim umrzeć w 2009 roku. Efektem tych poszukiwań była publikacja Wybór Ireny z 2014 roku. Teraz autor zmierzył się z jej życiem jeszcze raz, pozyskując nowe relacje i dokumenty. Jak sam pisze: „Choć Irena stała mi się bliższa i ujrzałem w niej człowieka z krwi i kości, to nadal pozostaje tajemnicza i nieuchwytna. Taka była dla wszystkich, którzy się z nią zetknęli. O takiej też opowiadam Czytelnikom…”.

📚 O autorze:
REMIGIUSZ GRZELA – prozaik, poeta, dramaturg, publicysta, scenarzysta, kierownik literacki warszawskiego Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich oraz Festiwalu Warszawa Singera, autor wielu książek, w tym biografii prof. Joanny Penson, Oriany Fallaci i Teresy Torańskiej oraz Kaliny Jedrusik i Stanisława Dygata. W 2017 roku Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej przyznało mu medal honorowy „Powstanie w Getcie Warszawskim” za „kultywowanie pamięci o oporze i walce Żydów z faszyzmem niemieckim podczas II wojny światowej”.

📚 O prowadzącym:
DAWID SZKOŁA – urodził się w lipcu 1985 roku w Rzeszowie i wychował we wsi Zgłobień. Galicjanin, nauczyciel akademicki, eseista. Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu. Autor kilku książek: Eseje (2015), Ciemnie, coraz ciemniej (2017), Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu (2018), Bejt znaczy dom (2019), Pomiędzy filozofią a stylem. Egzystencjalizm w polskiej prozie pokolenia ’56 (2019) i Rubieże (2022).
Opublikował też kilkadziesiąt artykułów (też naukowych), esejów, tekstów podróżniczych w mediach papierowych i internetowych.