Aktualności

6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (dzień 5)

21.05.2021

Kolejny dzień festiwalu otwierało spotkanie z poezją litewską: Giedrė Kazlauskaitė, Ernestas Noreika i Agnė Žagrakalytė, które prowadził Waldek Mazur, tłumaczyła zaś Agnieszka Rembiałkowska. Uczestnicy rozmawiali o swojej relacji z literaturą polską, własnej twórczości, a także czytali swoje wiersze.

Następnie odbyła się premiera książki wydanej w Wydawnictwie Warstwy – „Eurydyka” Darka Foksa. Spotkanie prowadziła Anna Kałuża, która pytała autora o jego twórczość, zdjęcia i wiersze w nowej publikacji. Rozmówcy dyskutowali także o tym, co można zrobić z medium, jakim jest książka.

Zakończenie dnia było pod znakiem Tadeusza Różewicza – można było posłuchać czytania jego wierszy w interpretacji: Anny Adamowicz, Marcina Barana, Jerzego Jarniewicza, Barbary Klickiej, Urszuli Kozioł, Małgorzaty Lebdy, Joanny Roszak, Piotra Sommera, Antoniny Tosiek i Filipa Zawady. Prowadzący rozpoczął spotkanie kilkoma słowami na temat autora „Niepokoju” oraz cytatem Cypriana Kamila Norwida: „Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,/ Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…”, wyrażając w ten sposób wielką nadzieję do tego rodzaju literatury, jakim jest właśnie poezja. Niektórym odczytaniom wierszy towarzyszył komentarz czytającego na temat wybranego utworu lub relacji z Różewiczem. Uczestnicy odczytywali wiersze z niebywałą wrażliwością na twórczość Różewicza oraz z dbałością o najmniejszy szczegół.

Projekt Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius 2020-22 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.