Aktualności

Anna Górna i „Kraina złotych kłamstw” – spotkanie wokół debiutu kryminalnego

24.01.2022

Zapraszamy do udziału w pierwszym w tym roku spotkaniu autorskim w klubie Proza. Naszą gościnią będzie Anna Górna – autorka, której debiut, „Kraina złotych kłamstw”, już teraz robi spore zamieszanie na polskiej scenie literatury kryminalnej! Rozmowę poprowadzi Waldek Mazur.

Spotkanie obędzie się stacjonarnie w Klubie Proza we Wrocławiu (Przejście Garncarskie 2, II p.), w czwartek 27 stycznia o godzinie 19.00. Z uwagi na obostrzenia pandemiczne obowiązuje limit miejsc. Zachęcamy do zgłaszania udziału, pisząc na maila: sekretariat@literatura.wroclaw.pl. W temacie prosimy wpisywać „Kraina złotych kłamstw”.

Transmisja online na FB Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury, Międzynarodowego Festiwalu Kryminału i Prozy.

O czym jest „Kraina złotych kłamstw”?

W listopadzie 2004 roku w angielskim hrabstwie West Sussex dochodzi do zaginięcia dwudziestodwuletniej Julie Pearson, partnerki wschodzącej gwiazdy kina, Jacka Harforda. Przez piętnaście lat sprawa pozostaje niewyjaśniona.
Po skandalu Jack wyprowadza się do Zurychu, gdzie prowadzi spokojne, dostatnie życie z dala od blasku fleszy. Przynajmniej do czasu, gdy w grudniu 2018 roku jego kolejna partnerka znika bez śladu. Chcąc udowodnić swoją niewinność, angażuje prywatnego detektywa, Piotra Sauera.
Sauer jest byłym policjantem pracującym w charakterze szefa działu ochrony w firmie ubezpieczeniowej. Wyjechał z Polski po tym, jak zadarł z niewłaściwymi ludźmi i jego rodzina cudem uratowała się z płonącego domu. Wtedy też obiecał żonie, że na zawsze zerwie z dawnym życiem.
Obok wciągającej kryminalnej fabuły Kraina złotych kłamstw to również opowieść o zgubnej sile uprzedzeń wobec ludzi, których opinia publiczna skazała bez wyroku, przezwyciężaniu własnych lęków oraz nadziei na nowy start. A także o pozornym raju i przeszłości, która raz za razem wraca, próbując dopaść nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Kraina złotych kłamstw to rewelacyjny kryminał. Ile tutaj jest dobra!
Górna z przytupem wkracza w ten nasz kryminalny półświatek.
WOJCIECH CHMIELARZ

Niezwykły talent i porywający kryminalny debiut.
Przygotujcie się na olbrzymią dawkę emocji!
ROBERT MAŁECKI

Kim jest Anna Górna?

Urodzona w 1988 roku w Częstochowie. Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2014 roku mieszka i pracuje w Szwajcarii. Specjalizuje się w negocjacjach biznesowych w branży farmaceutycznej. W 2018 roku ukończyła kurs pisania powieści Miasta Literatury UNESCO w Krakowie, który ostatecznie przesądził o tym, że postanowiła zająć się pisaniem. Prywatnie miłośniczka muzyki rockowej, jogi i podróżowania szlakiem dobrego wina. Po dwóch lampkach mówi płynnie po włosku. Kraina złotych kłamstw to jej literacki debiut.