23 lipca o 19.00 zapraszamy do klubu Proza na spotkanie z Mariuszem Urbankiem. Rozmowę wokół najnowszej książki autora „Marian Eile. Poczciwy cynik z «Przekroju»” poprowadzi Michał Nogaś.
Mariusz Urbanek – pisarz i publicysta, autor wielu poczytnych biografii, niedawno opublikował kolejną – i arcyciekawą. Mowa o książce „Marian Eile. Poczciwy cynik z «Przekroju»”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry. To właśnie o niej porozmawia z pisarzem redaktor Michał Nogaś w najbliższą niedzielę w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury. Marian Eile był niezwykle barwną postacią. Stworzył kultowe w PRL czasopismo „Przekrój”, dzięki któremu Polacy, nawet w ponurych czasach, mieli szansę się poczuć, że są obywatelami Europy, a nie „bloku wschodniego”. Spotkanie w Prozie odbędzie się w ramach cyklu „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)” organizowanego wspólnie przez Wrocławski Dom Literatury i Radio Nowy Świat.
📌Czas: niedziela 23 lipca, godz. 19.00
📌Miejsce: Klub Proza I Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
Wstęp wolny
📚O autorze: Mariusz Urbanek – pisarz i publicysta. Autor wielu poczytnych biografii, m.in. Leopolda Tyrmanda („Zły Tyrmand”), Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego („Szwoleżer na Pegazie”) i Władysława Broniewskiego („Miłość, wódka, polityka”). Jest także autorem zbioru opowiadań „Romans biurkowy. 99 dni z życia korporacji”, kilku tomów bajek, sztuk wystawianych we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz musicalu „Brzydki Kaczorek”. Felietonista i redaktor miesięcznika „Odra”, zastępca redaktora naczelnego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego.
📚O prowadzącym: Michał Nogaś – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, w latach 2000-2016 związany z Programem III Polskiego Radia, a od 2020 z Radiem Nowy Świat. Twórca i gospodarz audycji Czytał Michał Nogaś w Radio Nowy Świat. Autor książki „Z niejednej półki. Wywiady”, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata.
📚O książce: Bohaterem książki jest Marian Eile. Agnieszka Osiecka napisała o nim „legendarny twórca «Przekroju» (właściwie cudotwórca…) (…) starał się, żeby jakoś przetrwać stalinizm, nie ubłociwszy kaloszy i nie przestając jeść ryby dwoma widelcami”. „Eile stworzył coś, co nie mogło istnieć. W tamtych czasach nie było miejsca na «Przekrój». A jednak «Przekrój» istniał. I trwał” – dodał Stefan Bratkowski.
Rozmowy na żywo będzie można słuchać w Prozie oraz na antenie Radia Nowy Świat. Natomiast w kolejnym tygodniu nagranie pojawi się na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, Klubu Proza i Radia Nowy Świat.