Aktualności

Znamy wyniki Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką 2023

17.07.2023

14 lipca 2023, podczas ósmego dnia Festiwalu Góry Literatury, poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką. W pięknej scenerii Zamku Sarny w Ścinawce Górnej i w bardzo literackiej atmosferze (pomiędzy spotkaniem z Andrzejem Stasiukiem a spotkaniem z Mariuszem Szczygłem) przewodnicząca jury Konkursu Magdalena Rabizo-Birek wręczyła nagrody i wyróżnienia.

Lista laureatek i laureatów wygląda następująco:

1 miejsce i nagroda w wysokości 3000 zł – Jagoda Maciejczyk za recenzję książki Berdyczów Marty Kozłowskiej

2 miejsce i nagroda w wysokości 1500 zł – Piotr Marcinków za recenzję tomu poetyckiego śnieg Macieja Roberta

3 miejsce i nagroda w wysokości 500 zł – Karolina Chyła za recenzję książki Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza Emilii Padoł

Przyznano także trzy wyróżnienia: dla Ady Czerwińskiej (recenzowała Jeśli przecięto cię na pół Łukasza Barysa), Sabiny Sikorskiej (autorki tekstu o Pawilonie małych ssaków Patryka Pufelskiego) i Urszuli Magras (za recenzję Dewocji Anny Ciarkowskiej).

Nagrody i wyróżnienia przyznało jury w składzie: Kinga Dunin, Grzegorz Gauden, Karol Maliszewski, Magdalena Rabizo-Birek i Kazimiera Szczuka.

Fot. Jerzy Wypych | Fundacja Olgi Tokarczuk

Wszystkie osoby nagrodzone i wyróżnione otrzymały książki od Wydawnictwa Warstwy i prezenty od Fundacji Olgi Tokarczuk. Tekst laureatki pierwszego miejsca zostanie ponadto opublikowany w czasopiśmie „Książki. Magazyn do czytania”.

W tym roku Konkurs im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką odbywa się po raz piąty. Organizatorami konkursu są Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk, organizator Festiwalu Góry Literatury. Celem konkursu jest promocja i wsparcie działalności na polu krytyki literackiej, ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych twórczości powstającej w języku polskim.