Spotkanie z Tomaszem Różyckim – poetą i tłumaczem, który nie stroni od prozy i eseistyki, a niedawno został laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki „Ręka pszczelarza” (Znak). Chwilę wcześniej, bo w maju 2023 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się jego nowa powieść „Złodzieje żarówek”. To właśnie o niej, ale także o nagrodzonym tomie poetyckim, na scenie Prozy – klubu Wrocławskiego Domu Literatury porozmawia z pisarzem redaktor Michał Nogaś. W „Złodziejach żarówek” pod piórem Różyckiego wielka płyta przeistacza się w wielopiętrową opowieść o życiu bloku i jego mieszkańcach, splecioną z sąsiedzkich plotek i osiedlowych legend. To surrealistyczna, straszna, ale też trochę śmieszna opowieść o PRL-owskiej Polsce pomieszczonej w jednym bloku.
📌Czas: nowy termin – niedziela 10 września, godz. 19.00
📌Miejsce: Klub Proza I Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
Wstęp wolny
Cykl „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)” jest organizowany wspólnie przez Wrocławski Dom Literatury i Radio Nowy Świat. Rozmowy na żywo będzie można słuchać w Prozie oraz na antenie Radia Nowy Świat. Natomiast w kolejnym tygodniu nagranie pojawi się na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, Klubu Proza i Radia Nowy Świat.
📚O autorze: Tomasz Różycki (ur. w 1970 roku) – poeta i tłumacz, prozaik i romanista, tegoroczny laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki „Ręka pszczelarza”. Ma w dorobku kilkanaście książek tłumaczonych na wiele języków. Najbardziej znanym jego dziełem jest poemat „Dwanaście stacji” (Nagroda im. Kościelskich).Dzisiaj autor jest już członkiem jury Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a także Nagrody Zbigniewa Herberta i szwajcarskiej Prix Jan Michalski. Jest też laureatem Nagrody im. Josifa Brodskiego przyznawanej przez „Zeszyty Literackie”, Northern California Book Awards, Nagrody im. Václava Buriana oraz finalistą prestiżowej Griffin Poetry Prize. Mieszka w Opolu.
📚O prowadzącym: Michał Nogaś – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, w latach 2000-2016 związany z Programem III Polskiego Radia, a od 2020 z Radiem Nowy Świat. Twórca i gospodarz audycji Czytał Michał Nogaś w Radio Nowy Świat. Autor książki „Z niejednej półki. Wywiady”, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata.
📚O książce: Życie w bloku, arcydziele surowego piękna czasów późnej komuny, to prawdziwa metafora istnienia człowieka nowoczesnego. Wszak mieszkania unoszą się nad ziemią, a dziesiątki balkonów zwisają nad miastem, dzięki czemu mieszkańcy mogą dystansować się od przyziemnej zgnilizny i klasowo niedopasowanych sąsiadów.W tym centrum wszechświata, na ostatnim piętrze – gdzie najbliższymi sąsiadami są niebo i synogarlice – mieszka Tadeusz, który od ojca dostał ważne zadanie: pójść z puszką ziarnistej kawy do Stefana, złotej rączki, z prośbą, by ów kawę zmielił. Wyprawa nie jest łatwa, trzeba pokonać korytarz, taki, ja wiem, na sto, góra sto dwanaście metrów, oszklony dwudziestoma, no, może dwudziestoma dwoma oknami, ciemny, bo łobuzy ciągle wykręcają żarówki. A jak tu przejść samotnie przez zaułki tego betonowego Akropolu, skoro ukryte bóstwa i centaury tylko czekają, by w człowieka wejść i go przebóstwić? Złodzieje żarówek to znakomita i zaskakująca proza. Pod doskonałym piórem Tomasza Różyckiego wielka płyta przeistacza się w wielopiętrową opowieść o życiu bloku i jego mieszkańcach, splecioną z sąsiedzkich plotek i osiedlowych legend. Korytarze wydłużają się i plączą, czas i narrator gubią, a przed czytelnikiem rośnie surrealistyczna, straszna, ja wiem, może nawet trochę śmieszna opowieść o PRL-owskiej Polsce pomieszczonej w jednym bloku.