Aktualności

Wydawnictwo Warstwy na Festiwalu Góry Literatury

30.06.2023

Od 7 do 16 lipca odbędzie się 9. edycja Festiwalu Góry Literatury, który powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Festiwal organizowany jest przez Fundację Olgi Tokarczuk przy wsparciu wielu podmiotów, wśród których – jednym z głównych partnerów – jest Wrocław Miasto Literatury UNESCO. W bogatym programie tegorocznych Gór Literatury znajdziemy m.in. interesujące spotkania przygotowane przez Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy.

Będą to:

7 lipca o 17.00, Zamek Sarny (Ścinawka Górna)

Karol Maliszewski, Diabeł z Wilkowca. Z autorem rozmawia Piotr Jakub Fereński

Dolny Śląsk, w tym zwłaszcza okolice Nowej Rudy, a więc region rozciągający się od Gór Stołowych na południu po Góry Sowie na północy, obfituje w opowieści, podania, legendy. Karol Maliszewski postanowił je zebrać i na nowo przedstawić, czego pierwszą odsłoną była wydana w 2021 roku książka Czarownica nad Włodzicą. Z pomocą ilustratorki Tatiany Tokarczuk pisarz powraca obecnie do tego tematu, publikując tom Diabeł z Wilkowca. Znajduje kolejne źródła i przekazy. Wiedzę i materiały czerpie w szczególności z niemieckojęzycznych dzieł wydanych pod koniec XIX i w pierwszych dekadach XX wieku. Twórcy książki – także za sprawą fantastycznych ilustracji – nie tylko wciągają czytelników w niezwykły świat baśni, lecz także poszerzają wiedzę o regionie i jego przeszłości. Zachęcają również wszystkich do własnych poszukiwań, do literackich oraz pieszych wędrówek i odkrywania dolnośląskich tajemnic.

12 lipca o 13.30, Taras Widokowy, Góra Guzowata (Radków)

Damian Kowal, Ćwirowidło. Z autorem rozmawia Barbara Sadurska

Ćwirowidło jest mocnym debiutem Damiana Kowala – opisuje on nową apokaliptyczną rzeczywistość. Jesteśmy we Wrocławiu, w którym zmieniają się nazwy ulic, języki, nawet flora i fauna. Co najważniejsze – brakuje wody. Koniec świata zbliża się nieubłaganie. Czy na pohybel wszystkim? Porozmawiamy o ekologii, o kataklizmach, o literaturze jako nośniku nadziei i otuchy, a także o aktywizmie.

14 lipca o 16.30, Zamek Sarny (Ścinawka Górna)

Julia Fiedorczuk, Astrostrada z girlandami. Wiersze zebrane i powieść Dom Oriona. Z autorką o poezji i prozie rozmawiają Marcin Baniak i Waldek Mazur (współorganizatorzy: Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Warstwy)

Rok 2023 dla Julii Fiedorczuk jest z całą pewnością ważny. W Wydawnictwie Literackim ukazuje się powieść, którą sama autorka określa jako najtrudniejszą do napisania spośród swoich dotychczasowych książek, z kolei Wydawnictwo Warstwy opublikowało tom scalający i omawiający cały jej poetycki dorobek. Czy są tematy, w których proza nie wystarcza i trzeba sięgnąć po poezję? A może te relacje są całkiem inne?

14 lipca o 19.15, Zamek Sarny (Ścinawka Górna)

Wręczenie nagród w 5. edycji Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką
To już piąta edycja konkursu, którego celem jest promocja i wsparcie działalności na polu krytyki literackiej. W szczególności zostają docenione prace poświęcone twórczości polskich pisarek i pisarzy. Konkursowi patronuje Tymoteusz Karpowicz, poeta i prozaik, tłumacz i dramaturg. Wszyscy finaliści zostali zaproszeni na Festiwal Góry Literatury. Najlepsza spośród recenzji ukaże się w „Książkach. Magazynie do czytania”, a autor otrzyma za nią także nagrodę pieniężną. Zgłoszone prace ocenia jury w składzie: Kinga Dunin, Grzegorz Gauden, Karol Maliszewski, Magdalena Rabizo-Birek i Kazimiera Szczuka.

W tym roku Festiwal Góry Literatury będzie się odbywał w 20 miejscach Nowej Rudy, Ludwikowic Kłodzkich, Kłodzka, Radkowa, Sokołowska, na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, na Górze Guzowata, w Dzikowcu, Wałbrzychu, Świdnicy oraz pałacu w Krobielowicach.

Cały program Festiwalu znajdziemy tutaj: https://fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/2023/