Aktualności

Dom w Kinie – pokazu filmu „Filip” i dyskusja o twórczości Leopolda Tyrmanda

10.02.2023

23 lutego Kino Nowe Horyzonty i Wrocławski Dom Literatury zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu „Filip” na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda oraz dyskusję o twórczości pisarza z udziałem autorów książek biograficznych  mu poświęconych – Mariuszem Urbankiem („Zły Tyrmand”) i Marcelem Woźniakiem („Tyrmand. Pisarz o białych oczach”). Z gośćmi porozmawiają Emilia Konwerska i Agata Matkowska z Wrocławskiego Domu Literatury.

Czas: 23.02 (czwartek) | 18:30

Miejsce: Kino Nowy Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21

Bilety: 29 zł (normalny) i 26 zł (klubowy) do kupienia w kasach kina i TU.

O filmie:
Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam, będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart…

O gościach spotkania:

Mariusz Urbanek – pisarz i publicysta. Autor wielu biografii, m.in. Leopolda Tyrmanda („Zły Tyrmand”), Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego („Szwoleżer na Pegazie”) i Władysława Broniewskiego („Miłość, wódka, polityka”). Jest także autorem zbioru opowiadań „Romans biurkowy. 99 dni z życia korporacji”, kliku tomów bajek, sztuk wystawianych we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz musicalu „Brzydki Kaczorek”. Felietonista i redaktor miesięcznika „Odra”, zastępca redaktora naczelnego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego.

Marcel Woźniak – polski pisarz i scenarzysta, autor powieści kryminalnych i wojennych, biograf Leopolda Tyrmanda. Autor książek „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” (2016), „Powtórka” (2017), „Mgnienie” (2017), „Otchłań” (2018), „Tysiąc obsesji” (2019), „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” (2020), „W klinczu ze światem. O twórczości Leopolda Tyrmanda” (2021), „Egzekutor” (2022), „Rzeźnik z Lyonu” (2022). Fan Orwella, Georges’a Pereca i Roberta Kubicy. Miłośnik pistacji i psów pustynnych.