Aktualności

Dom w Kinie: „Znachor”. Pokaz filmu i dyskusja

05.09.2023

Kino Nowe Horyzonty i Wrocławski Dom Literatury zapraszają na pokaz kultowego filmu „Znachor” oraz dyskusję o kiczu w sztuce. 🗣️ W rozmowie wezmą udział krytyczka literacka Olga Wróbel; dziennikarz, animator kultury i syn Jerzego Bińczyckiego, odtwórcy głównej roli w filmie, Jan Bińczycki; dziennikarka Radia RAM Anna Fluder.

🔹 Kiedy? 21.09 (czwartek) | 19:00

🔹 Bilety: bit.ly/KNH_Znachor

🔹 O filmie:
Profesor Rafał Wilczur to prawdziwy bohater masowej wyobraźni, który rozładowuje świąteczne napięcia między milionami Polaków zgromadzonymi przed telewizorami w Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Ukazane w – będącym adaptacją powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza – filmie Jerzego Hoffmana losy sławnego kardiochirurga, który po bójce pod wpływem alkoholu traci pamięć, rozpoczyna życie wędrownego znachora i z godnością przyjmuje kolejne niespodzianki ze strony losu, prowokują silne wzruszenia u kolejnych pokoleń widzów. Wywołując je, Hoffman i spółka wielokrotnie balansują na granicy kiczu. Czy kiedykolwiek zdarza im się ją przekroczyć?

🔹 O debacie:
Dyskusja o fenomenie książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza i filmu w reżyserii Jerzego Hoffmana. O ponadpokoleniowych emocjach, literaturze (bardzo) popularnej i niezapomnianej postaci Antoniego Kosiby / Jerzego Bińczyckiego. Czy tak zwana „wartość literacka” ma znaczenie w przypadku wielkich wzruszeń? I czy jest coś, co bardziej łączy Polaków niż słowa: „To jest profesor Rafał Wilczur”?