Aktualności

Literatura dla wszystkich: spotkanie z Joanną Lamparską (audiodeskrypcja i tłumaczenie na PJM)

06.09.2023

Fundacja Katarynka i Wrocławski Dom Literatury zapraszają na spotkanie z Joanną Lamparską, dziennikarką i autorką niezwykle popularnych książek o tematyce historycznej, wokół jej najnowszej publikacji pt. „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów” (Wydawnictwo Znak).
Spotkanie realizowane będzie z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

📌 czas: wtorek 12 września, godz. 17.30
📌 miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Dojazd:
Przystanek Wita Stwosza: Tramwaje: 6, 7
Przystanek Świdnicka: Tramwaje: 3, 4, 8, 10, 17, 18, 33
Autobusy: K


📚O książce:
Zima 1945 – II wojna światowa ma się ku końcowi. Polacy, którzy przebywają na Dolny Śląsk, natrafiają na poniemieckie „skarby”. W domowych skrytkach i depozytach znajdują dzieła sztuki, odkrywają porcelanę i biżuterię zamurowane w ścianach domów.
Joanna Lamparska wchodzi do hermetycznego świata poszukiwaczy. W archiwach odnajduje dramatyczne historie zbrodni dokonanych dla złota, śledzi mafię handlującą dokumentami oficerów SS, rozmawia z dziećmi „strażników skarbów”. Razem z czytelnikami eksploruje podziemne obiekty i pałace, w których ukryte zostały dzieła sztuki. Pokazuje, że po zakończeniu II wojny światowej walka wcale nie ustała. Rozpoczyna się wyścig z czasem w „polskiej gorączce skarbów”.
Choć trudno w to uwierzyć, wszystkie historie opisane w tej książce wydarzyły się naprawdę.

📚O autorce:
Polska pisarka, dziennikarka. Jest autorką reportaży historycznych i książek o tajemnicach związanych z Dolnym Śląskiem, przewodników po dolnośląskich zamkach, pałacach, podziemnych trasach turystycznych, lochach, sztolniach i jaskiniach. Absolwentka filologii klasycznej oraz archeologii sądowej na Uniwersytecie Wrocławskim

.————————————————————————
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego