Aktualności

„Niedokończone polityki” – spotkanie z Leszkiem Koczanowiczem

09.11.2022

W 2022 w serii Granice Wyobraźni wydawnictwa Pasaże ukazała się publikacja prof. Leszka Koczanowicza pt. „Niedokończone polityki. Demokracja, populizm, autokracja”, która zaprasza czytelników do aktywnego udziału w dyskusji o dzisiejszej Polsce i świecie.

Publikacja opowiada o politycznych i etycznych aspektach życia w Polsce, naszej drodze ku wolności, wyrywaniu się z uścisku populizmu i autokracji. Ta sugestywna, dająca do myślenia opowieść ukazuje czytelnikom aktualne szanse i zagrożenia polityczne. Leszek Koczanowicz – wytrawny myśliciel, uważny obserwator życia społecznego i świetny pisarz, na co dzień wykładowca Uniwersytetu SWPS – w swojej najnowszej książce nazywa w rzeczy po imieniu i nie gubi niuansów.Rozmowę z autorem poprowadzą Magdalena Barbaruk (kulturoznawczyni) i Piotr Jakub Fereński (kulturoznawca i historyk idei).


📌 Czas: środa 16 listopada, godz. 19.00
📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek)

📺 Spotkanie będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza oraz Wrocławia Miasta Literatury UNESCO 📺

Wstęp wolny
—————————————————————————–

📚 Autor o książce „Niedokończone polityki. Demokracja, populizm, autokracja” :
„Książka zbiera artykuły publicystyczne, które pisałem w ciągu ostatnich 15 lat. Ich forma jest bardzo zróżnicowana – od krótkich tekstów komentujących bieżące wydarzenia polityczne do rozbudowanych esejów. Jednak wspólne dla nich jest patrzenie na politykę przez pryzmat kultury. Analizuję więc odniesienia wydarzeń politycznych do utrwalonych w naszym kraju symboli i kodów kulturowych. Książka oferuje czytelnikowi pewną spójną perspektywę na walkę polityczną. Rozumiana jest ona jako starcie odmiennych wizji życia społecznego, które mają zakorzenienie w tradycji polskiej myśli społecznej, ale też literaturze i sztuce. Tak intepretuję podstawowe pojęcia, które są osiami wszystkich rozważań: demokracja, populizm, autokracja. Mam nadzieję, że teksty zawarte w książce skłonią czytelnika do nieco pogłębionej refleksji nad tym, co się dzieje w naszym kraju”.