W 2022 w serii Granice Wyobraźni wydawnictwa Pasaże ukazała się publikacja prof. Leszka Koczanowicza pt. „Niedokończone polityki. Demokracja, populizm, autokracja”, która zaprasza czytelników do aktywnego udziału w dyskusji o dzisiejszej Polsce i świecie.
Publikacja opowiada o politycznych i etycznych aspektach życia w Polsce, naszej drodze ku wolności, wyrywaniu się z uścisku populizmu i autokracji. Ta sugestywna, dająca do myślenia opowieść ukazuje czytelnikom aktualne szanse i zagrożenia polityczne. Leszek Koczanowicz – wytrawny myśliciel, uważny obserwator życia społecznego i świetny pisarz, na co dzień wykładowca Uniwersytetu SWPS – w swojej najnowszej książce nazywa w rzeczy po imieniu i nie gubi niuansów.Rozmowę z autorem poprowadzą Magdalena Barbaruk (kulturoznawczyni) i Piotr Jakub Fereński (kulturoznawca i historyk idei).
Czas: środa 16 listopada, godz. 19.00
Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek)
Spotkanie będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza oraz Wrocławia Miasta Literatury UNESCO
Wstęp wolny
—————————————————————————–
Autor o książce „Niedokończone polityki. Demokracja, populizm, autokracja” :
„Książka zbiera artykuły publicystyczne, które pisałem w ciągu ostatnich 15 lat. Ich forma jest bardzo zróżnicowana – od krótkich tekstów komentujących bieżące wydarzenia polityczne do rozbudowanych esejów. Jednak wspólne dla nich jest patrzenie na politykę przez pryzmat kultury. Analizuję więc odniesienia wydarzeń politycznych do utrwalonych w naszym kraju symboli i kodów kulturowych. Książka oferuje czytelnikowi pewną spójną perspektywę na walkę polityczną. Rozumiana jest ona jako starcie odmiennych wizji życia społecznego, które mają zakorzenienie w tradycji polskiej myśli społecznej, ale też literaturze i sztuce. Tak intepretuję podstawowe pojęcia, które są osiami wszystkich rozważań: demokracja, populizm, autokracja. Mam nadzieję, że teksty zawarte w książce skłonią czytelnika do nieco pogłębionej refleksji nad tym, co się dzieje w naszym kraju”.