Nowy projekt Wrocławskiego Domu Literatury, przepraszamy – młody projekt, to cykl warsztatów adresowany do wszystkich osób „przed debiutem”. Wiemy, że piszecie wiersze, prozę, wiemy, że zastanawiacie się, co z tym zrobić, czasem nie macie śmiałości, żeby komukolwiek to pokazać, czasem macie za sobą doświadczenie odmowy jakiejś redakcji albo wydawnictwa. Kto nie ma. Zdarza się, że sami nie wiecie, co to w ogóle jest. Czy to są wiersze? I czy opowiadanie naprawdę musi mieć początek i koniec? Po co komu bohater?
Pracownia Młodych to warsztaty redaktorskie dla osób, które jeszcze nie wydały książki, ale mają komputery pełne dokumentów, ale też dla osób, które jeszcze nic nie napisały. Bez względu na wiek.
Statystki mówią (teraz zmyślamy), że większość osób zaczyna od pisania wierszy. Zrobimy więc to samo i najpierw zajmiemy się poezją. Zapraszamy na pierwsze warsztaty, które odbędą się 6 kwietnia o 12.00 w Klubie Proza.
Będziemy pracować nad tekstami, ale też zastanawiać się po co w ogóle redakcja, skoro w takim krótkim wierszu każde słowo, każda kropka jest na swoim miejscu. A może ta kropka w ogóle nie jest potrzebna?
Poetyckie warsztaty poprowadzi uznana poetka, redaktorka i animatorka życia literackiego, laureatka między innymi Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości – Joanna Mueller.
Warsztaty są bezpłatne, na wydarzenie obowiązują zapisy, prosimy o maila zawierającego imię i nazwisko i kilka swoich wierszy na adres: info@literatura.wroclaw.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.
📚 O prowadzącej:
Joanna Mueller – urodzona w 1979 roku. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: „Somnambóle fantomowe” (2003), „Zagniazdowniki/Gniazdowniki” (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), „Wylinki” (2010), „intima thule” (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Silesiusa), wspólnie z Joanną Łańcucką Waruj (2019, nominacje do Silesiusa i Nagrody im. W. Szymborskiej) oraz „Hista & her sista” (2021, nominacja do Silesiusa), dwie książki eseistyczne: „Stratygrafie” (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i „Powlekać rosnące” (2013) oraz zbiór wierszy dla dzieci „Piraci dobrej roboty” (2017). Redaktorka książek: „Solistki. Antologia poezji kobiet” (1989–2009) (2009, razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) oraz „Warkoczami. Antologia nowej poezji” (2016, wraz z Beatą Gulą i Sylwią Głuszak). Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej. Członkini grupy feministyczno-artystycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.