Aktualności

Przegląd literacki: czerwiec 2023

12.06.2023

„Już za parę dni, za dni parę
weźmiesz plecak swój i gitarę.
Pożegnania kilka słów,
Pitagoras, bądźże zdrów,
do widzenia, wam, canto, cantare”.

Rzeczywiście dosłownie za parę dni kilka milionów uczniów posłucha wezwania Ludwika Jerzego Kerna, autora tekstu tej piosenki, i nawet jeśli nie weźmie ze sobą gitary, to zapewne pożegna się na kilka tygodni z Pitagorasem. Z łaciną większość z nich nawet się nigdy nie przywitała, więc i żegnać się nie muszą.

Potrzebę odpoczynku od równań doskonale rozumiemy. Mamy jednak nadzieję, że wakacyjny nastrój i uwolnienie od szkolnych obowiązków nie będzie też uwolnieniem od książek, bo te wszak smakują najlepiej, kiedy czytasz, bo chcesz, a nie dlatego, że musisz.

Pozostaje pytanie – co chcieć czytać? I tu z pomocą przychodzi Wrocławski Dom Literatury, który ma ambicję bycia przewodnikiem po literaturze. Jednak nie takim nudnym, podręcznikowym. Raczej literackim cicerone, który oprowadza nie tylko po utartych szlakach czytelniczych wędrówek, ale wskazuje także zakamarki mniej znane, a warte zwiedzenia.

Dlatego zachęcamy do śledzenia profili Wrocławskiego Domu Literatury i Klubu Proza na FB. Trafiają tam informacje o książkach, autorach i wydarzeniach literackich we Wrocławiu, które warto przeczytać, warto poznać i warto odwiedzić. Wrocławskim centrum życia literackiego jest działający w siedzibie WDL Klub Proza. I do niego zapraszamy w czerwcu zarówno tych, którzy z utęsknieniem wyczekują wakacji, jak i tych, dla których wakacje są jedynie utrapieniem (czytaj rodziców dzieciaków, których jeszcze nie można zostawić samych w domu).

Początek czerwca upłynął nam pod znakiem zagadek kryminalnych, bo trwał jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Jeśli przegapiliście to święto literatury gatunkowej, to zapraszamy na nasz kanał na YouTubie, gdzie można znaleźć zapisy wideo wszystkich spotkań.

Już w najbliższą sobotę, 17 czerwca, we Wrocławskim Domu Literatury odbędzie się coś w rodzaju przygrywki przed Świętem Wrocławia, które przypada tydzień później. Zaczynamy o godzinie 11.00 Bookowiskiem, czyli kiermaszem książek przed siedzibą WDL w Przejściu Garncarskim. Zapisy dla wystawców pod adresem: info@literatura.wroclaw.pl.

Dwa piętra wyżej, czyli w Klubie Proza, w samo południe startują warsztaty plastyczne z Pawłem Pawlakiem dla dzieci w wieku 8-10 lat wokół książki Felcia, czyli szkice z kichającym berecikiem. Zapisy na warsztaty pod adresem: info@literatura.wroclaw.pl.

O godzinie 15.00 zapraszamy zaś na spotkanie z Tomaszem Kocowskim wokół książki Brassel, porywającej powieści fantasy o losach dawnych mieszkańców Wrocławia. Rozmowę poprowadzi Jacek Antczak.

W poniedziałek 19 czerwca w Prozie kolejna odsłona cyklu Rozmowy „Notatnika Teatralnego”. Tym razem gościem Marzeny Sadochy i Krzysztofa Mieszkowskiego będzie Sebastian Majewski – reżyser, dramaturg, scenograf, aktor oraz dyrektor ds. artystycznych Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Dwa dni później, w środę 21 czerwca, w klubie Proza gościć będziemy Remigiusza Grzelę, prozaika, poetę dramaturga, publicystę, scenarzystę, autora wielu książek, w tym biografii prof. Joanny Penson, Oriany Fallaci i Teresy Torańskiej oraz Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata. O najnowszą książkę Trzy życia Ireny Gelblum autora zapyta Dawid Szkoła.

W czwartek 22 czerwca bohaterem spotkania w Klubie Proza będzie woda, a dokładniej jej brak. Rozmawiać będziemy z Szymonem Opryszkiem, autorem reportażu o światowym kryzysie wodnym pt. Woda. Historia pewnego porwania. O książce, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, Filip Springer pisze: „to opowieść o przyszłości, która czeka i nas, jeśli nie zaczniemy naprawdę przeciwdziałać kryzysowi ekologicznemu. Z taką literaturą łatwiej jest zakasać rękawy do tej roboty”.

W Święto Wrocławia, czyli 24 czerwca, chcemy zabrać Państwa w podróż do dalekiej Indonezji. Przewodnikiem po tym egzotycznym dla Polaków kraju będzie Marianna Lis, autorka pierwszego polskiego przekładu z języka indonezyjskiego, książki Wędrówka Intan Paramadithy, opublikowanej przez wydawnictwo Tajfuny. Z tłumaczką będzie rozmawiać Karolina Bednarz, współzałożycielka Tajfunów.

27 czerwca znów wybierzemy się w wyimaginowaną podróż, tym razem jednak znacznie bliżej, bo w okolice Kłodzka. Tego dnia w Prozie odbędzie się spotkanie dotyczące ciekawostek polsko-czeskiego pogranicza połączone z prezentacją nowej książki Zbigniewa Franczukowskiego Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza. Góry Bystrzyckie I Góry Orlickie (Wydawnictwo PRESSForum).

28 czerwca, w czwartek, zapraszamy na premierę książki Olgi Szelc My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie, opowiadającej o legendarnym wrocławskim Teatrze Kalambur i kobietach, które go tworzyły. Publikacja ukazała się nakładem naszego Wydawnictwa Warstwy. W rozmowie udział weźmie autorka i bohaterki książki. Dyskusję poprowadzi Joanna Hytrek-Hryciuk.

W piątek, 29 czerwca, planujemy kolejne spotkanie w ramach cyklu „Żydzi. Polska. Autobiografia”. Wrocławski Dom Literatury organizuje ten cykl wspólnie z Katedrą Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym razem bohaterem rozmowy jest Icchok Lejbusz Perec – jeden z najważniejszych autorów jidysz. W dyskusji udział weźmie Piotr Paziński – eseista, pisarz, tłumacz, laureat Paszportu „Polityki”. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Taczyńska.

Jedenaście wydarzeń, jedenaście pomysłów na lekturę. I długie letnie wieczory w perspektywie.