Nie jest lekko robić kulturę w 2023. Chyba że jest się parafią. Albo ochotniczą strażą pożarną. Ewentualnie fundacją czy firmą założoną przez byłego polityka partii rządzącej. Oczywiście pijemy do rozstrzygnięć konkursów ministerialnych, które w 2023 nie były łaskawe dla Wrocławskiego Domu Literatury. Ani Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, ani działania w ramach Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, nawet przekłady poezji ukraińskiej, czy książka o legendach dolnośląskich nie znalazły uznania w oczach ministerialnych decydentów. Cóż począć, wypada jedynie zakasać rękawy i brać się do roboty. Szkoda tylko, że przy tym wszystkim rzeczywistość bije po kieszeni (budżecie) instytucje kultury, jak jeszcze nigdy w XXI wieku. Może pora wziąć do serca dietetyczne porady prezesa Glapińskiego?
W tych mało sprzyjających okolicznościach promyczkiem nadziei są rzeczy, które ostatnio udaje nam się robić. Na przykład nasze Wydawnictwo Warstwy na całego weszło w świat ebooków. U nas w zespole wciąż są osoby, które twardo, wręcz desperacko, trzymają się stron papierowych, ale i one, takie mamy przeczucie, prędzej czy później puszczą. Dajemy im czas do pierwszych dłuższych wakacji, kiedy to pochylą się nad niedomykającym się plecakiem i jakby z głębi samych siebie usłyszą głos: trzecia książka, czy może jednak zapasowa bielizna? My wiemy, co wybiorą, i że prędzej czy później wylądują na stronie Woblinka, czy innego Legimi. Nie oszukacie przeznaczenia.
Coraz śmielej poczyna sobie też wydawany przez nas „Notatnik Teatralny”. W czwartek 30 marca, czyli w Międzynarodowy Dzień Teatru, odbyła się premiera najnowszego numeru „NT” (dyskusję obejrzycie TUTAJ), a już na horyzoncie widać kolejne wydarzenie firmowane przez kwartalnik, czyli cykl Rozmowy „Notatnika Teatralnego”. Pierwsze spotkanie już 17 kwietnia w Prozie, bohaterem będzie tegoroczny laureat Paszportu POLITYKI i najmłodszy dyrektor teatru w Polsce – Jakub Skrzywanek. A skoro mówimy o „Notatniku Teatralnym”, to wypada też wspomnieć młodszego krewnego, dużo młodszego. W czerwcu ruszymy z projektem „Notatnika Literackiego”. Co to takiego? Na razie poleca się mieć oko na facebookową stronę.
I jeszcze na prawie sam koniec o dwóch spotkaniach wokół książek, na które w kwietniu najbardziej czekamy. Pierwsze z nich to wrocławska premiera „Mein Gott, jak pięknie” Filipa Springera. Zapraszamy wspólnie z Wydawnictwem Karakter we wtorek 18 kwietnia do naszego klubu Proza. Rozmowa startuje o 19.00, ale biorąc pod uwagę popularność, jaką cieszy się Filip Springer, miejsce warto zająć już znacznie wcześniej. Drugi z autorów, o których tu piszemy, jeszcze tylu czytelników co Springer nie ma. Zwracamy jednak szczególną uwagę na słowo „jeszcze”. Bo „Ćwirowidło,” autorstwa debiutującego prozą Damiana Kowala, to książka, naszym zdaniem, o ogromnym potencjale. Mamy tu katastrofę klimatyczną, Wrocław mierzący się z apokalipsą, Śląsk realizujący separatystyczne plany i bohaterów, którzy bawią i wzruszają. Wydawcą powieści są Warstwy, a o książkę Kowala przedpremierowo pytać będzie Michał Nogaś. Czyli tak, spotkanie odbędzie się w ramach pasma Czytał Michał Nogaś (w Prozie). Do zobaczenia w Prozie i do usłyszenia na antenie Radia Nowy Świat (niedziela 23 kwietnia, godz. 19.00).
I w końcu Święta Wielkanocne. Tu nie będziemy oryginalni, po prostu sobie jak i wam życzymy, by spędzić je w zdrowiu i spokoju, tak jak najbardziej lubimy, w towarzystwie, które nam najbardziej odpowiada. A jeśli znajdziecie jeszcze podczas przerwy świątecznej nieco czasu na książki, to czego jeszcze chcieć więcej? No dobra, wiemy, ministerialnej dotacji na 8. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius.
Zespół Wrocławskiego Domu Literatury