Aktualności

Przegląd literacki: luty 2021

03.02.2021

Wszyscy (zapewne) czekamy z rosnącą niecierpliwością na koniec pandemii i/lub chociaż wiosnę, a tymczasem zima we Wrocławiu wyjątkowo malownicza i mroźna, dlatego w dzień polecamy zdystansowane saneczkowanie, a wieczory – to świetny czas na oglądanie spotkań autorskich. W lutym przygotowaliśmy ich całkiem sporo. Wracają nasze stałe cykle – w ramach Oblicz katastrofy Olga Gitkiewicz i Jakub Nowotarski diagnozować będą problemy związane z transportem zbiorowym i wykluczeniami komunikacyjnymi, a do Salonu Silesiusa zaprosiliśmy Natalię Malek i Macieja Roberta, autorkę i autora bardzo świeżych tomów poetyckich. Czekają nas aż cztery spotkania wokół książek Wydawnictwa Warstwy. Jesienią zeszłego roku ukazał się zbiór opowiadań Cerebro Andrija Bondara i powieść Magnetyzm Petra Jacenki – teraz zapraszamy do wysłuchania rozmów z autorami tych książek. A na luty Warstwy przygotowały dwie premiery wrocławskie: zbiór esejów Andrzeja Zawady (z którym 23 lutego porozmawia Stanisław Bereś) i nieco szaloną opowieść o fikcyjnym laureacie literackiej Nagrody Nobla pt. Kogel-Nobel autorstwa Eugeniusza Dębskiego (z którym 18 lutego porozmawia Irek Grin).

Skoro już o książkach mowa, nasze szafy pękają w szwach od tomów zgłoszonych przez wydawców do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Już niedługo książki powędrują do jurorów, a my ogłosimy listy książek zakwalifikowanych do obu konkursów – będą to niewątpliwie zestawy warte przejrzenia pod kątem poszukiwania nowych lektur. Nominacje ogłosimy późną wiosną, a laureatki i laureatów nowych nagród poznamy podczas wspólnej gali 16 października.

A już teraz zachęcamy do czytania Tadeusza Różewicza. Zachęcamy do tego zawsze, a w roku 2021, kiedy przypada stulecie urodzin poety – szczególnie. Zaglądajcie na naszą stronę, już wkrótce zaczniemy zapowiadać różewiczowskie projekty we Wrocławiu (i nie tylko).