Aktualności

„Stacja Europa Centralna” – spotkanie z Jaroslavem Rudišem w Willi Karpowiczów

23.08.2023

Powodów, by na koniec sierpnia spotkać się z Jaroslavem Rudišem we Wrocławiu jest cała masa, ale my ograniczmy się teraz do wymienienia kilku najważniejszych. Pierwszym jest mająca miejsce właśnie w tym miesiącu premiera polskiego przekładu książki „Stacja Europa Centralna” (Wydawnictwo Książkowe Klimaty, tłum. Małgorzata Gralińska). Drugim obecność Rudiša w Polsce, a dokładnie we Wrocławiu, gdzie przebywa na rezydencji literackiej z okazji otrzymania Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej za powieść „Ostatnia podróż Wintenberga” (to wyróżnienie towarzyszące Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus, a o tym, w czyje ręce trafia, decydują czytelnicy). Jako powód trzeci wymieńmy miejsce rozmowy – tym razem zapraszamy do ogrodu w Willi Karpowiczów na wrocławskich Krzykach. Tak się bowiem składa, że Jaroslav Rudiš pobyt rezydencyjny odbywa w siedzibie Fundacji Olgi Tokarczuk, więc w pewien sposób na spotkanie zaprasza nas do siebie. Powód czwarty to rozmowa. A ta zapowiada się niebanalnie, w końcu czesko-niemieckiego pisarza przepytywać będzie inny pisarz, Darek Foks. Rozmowę przetłumaczy (z czeskiego) Katarzyna Dudzic-Grabińska.

Podczas spotkania będzie można zakupić książki Jaroslava Rudiša, o co zadba Wydawnictwo Książkowe Klimaty.

📌 Czas: czwartek 31 sierpnia, godz. 18.00
📌 Miejsce: ogród w Willi Karpowiczów | Krzycka 29

Wstęp wolny

📺 Oczywiście zapraszamy do udziału w spotkaniu na żywo, ale jeśli w Willi Karpowiczów się pojawić nie będziecie mogli, mamy dla was dobrą wiadomość: Spotkanie będzie transmitowane na kanałach FB Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, Fundacji Olgi Tokarczuk, Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Wydawnictwa Książkowe Klimaty.

📚 O książce:
Dlaczego najszybsze połączenie kolejowe rzadko jest najpiękniejsze? Kim jest kolejowa bogini? Dlaczego kolejarzy nazywa się „błękitną armią”?
Dziadek Jaroslava Rudiša był zwrotniczym, wujek dyspozytorem, a kuzyn maszynistą. On sam – okularnik pozbawiony możliwości pracy na kolei – jeździ pociągiem tak często, jak to możliwe. W swojej książce niczym bohaterowie jego poprzednich powieści, przemierza Europę w rytmie kolei. Z pasją opowiada o tym, jak po raz pierwszy zobaczył Adriatyk czy zwiedzał lasy w górach Harz kolejką wąskotorową i iloma połączeniami jechał po całych Niemczech w ciągu czterdziestu godzin. Jak nikt uwodzi opowieścią i zachęca do uważnych podróży pociągiem.
»Ludzie, którzy pracują na kolei albo się nią zajmują, nie do końca znajdują zrozumienie u swoich rodzin, przyjaciół czy znajomych. Stacja Europa Centralna świetnie wyjaśnia, dlaczego wstający o drugiej nad ranem kolejarze nie przestają kochać swojej pracy, a kolejowi hobbyści najwięcej wolności czują podczas wielogodzinnej podróży lokalnymi pociągami. Książka Jaroslava Rudiša to genialny przewodnik nie tylko po Europie, ale także po duszach Ludzi Kolei«.
– Karol Trammer, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Z Biegiem Szyn”.

📚 O autorze:
Jaroslav Rudiš (1972) – czołowy autor swojego pokolenia w Czechach, laureat licznych nagród literackich, z wykształcenia germanista i historyk. Debiutował w 2002 r. powieścią „Nebe pod Berlínem” (pol. „Niebo pod Berlinem”, 2007). Następnie pojawiły się powieści: „Grandhotel” (2006, pol. wyd. Good Books, 2011), „Potichu” („Po cichu”, 2007) i „Konec punku v Helsinkách” („Koniec punku w Helsinkach”, 2010 – pol. Czeskie Klimaty 2013). W 2022 za powieść „Ostatnia podróż Wintenberga” otrzymał nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, a następnie zwyciężył w plebiscycie czytelników towarzyszącym temu wyróżnieniu. Znany jest również jako dramatopisarz oraz twórca słuchowisk radiowych, jego sztuki były realizowane zarówno w Czechach, jak i za granicą (Niemcy, Finlandia). Wspólnie z rysownikiem Jaromírem 99 stworzył postać Aloisa Nebla – kolejarza z czesko-polsko-niemieckiego pogranicza, którego czytelnicy mieli szansę poznać dzięki powieści graficznej (pol. „Alois Nebel”, Zin Zin Press, 2007) oraz cyklowi komiksów w prasie. Na podstawie scenariusza Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99 reżyser Tomáš Luňák zrealizował pełnometrażowy film animowany Alois Nebel (2011). Okazjonalnie występuje z zespołami muzycznymi U-Bahn i The Bombers. Co miesiąc pojawia się w Praskim Teatrze Archa w literackim kabarecie EKG, który stworzył z poetą i prozaikiem Igorem Malijevskim.

📚 O prowadzącym:
Darek Foks (1966) – autor m.in. książek: „Historia kina polskiego” (2015), „Wołyń Bourne’a” (2016), „Ludzie kultury” (2019), „Eurydyka” (2021), „Wenus z Dessau” (2023) oraz filmu „Patriotka” (2023); ułożył „Zawrót głowy. Antologię polskich wierszy filmowych” (2018), a wspólnie ze Zbigniewem Liberą stworzył pracę/książkę „Co robi łączniczka” (2005, 2022).